O autorze
Jestem ekonomistką, zajmowałam się problemami rynku pracy, ekonomii społecznej, edukacji oraz prowadziłam portal internetowy z branży nieruchomości.

Od 2015 roku jestem Posłanką.
Pracuje w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i Komisji Polityki Senioralnej.

Dobra organizacja i zarządzanie pracą to fundament do osiągnięcia sukcesu.

Mieszkam we Wrocławiu, mam dwóch synów, którzy codziennie przypominają mi, że nie ma rzeczy niemożliwych. A ich przyszłość, pośrednio uzależniona jest od sprawnie funkcjonującego, demokratycznego Państwa. Trzeba tylko otworzyć się na rzeczy nowe, wyeliminować uprzedzenia i przede wszystkim rozmawiać - to podstawa każdego kompromisu.

Każdy z nas zasługuje na awans społeczny a Państwo powinno w tym pomagać swoim obywatelom.

Trzeba zadbać o seniorów. To obowiązek rządzących!

Fatalna opieka zdrowotna, deficyt geriatrów, braki wśród „białego personelu”, zamykanie szpitali powiatowych (choćby w Sycowie czy Środzie Śląskiej), w których mogłyby powstać np. centra geriatryczne – z tym na co dzień muszą borykać się starsi ludzie. To właśnie oni najczęściej potrzebują profesjonalnej opieki medycznej i korzystają z usług lekarzy.

Liczby nie kłamią

W roku 2013 na Alzheimera chorowało w Polsce 400 tys. osób. Według szacunków za 15 lat liczba chorych potroi się. Na chorobę Parkinsona cierpi w naszym kraju ponad 80 tys. osób, a każdego roku przybywa od 4 do 8 tys. chorych. 75 procent osób po 65 roku życia ma nadciśnienie tętnicze. Do tego dochodzą inne choroby osób starszych: nowotwory, cukrzyca, zwyrodnienia stawów czy osteoporoza.

Senior w kolejce może nie doczekać

Tymczasem, zamiast godziwej opieki lekarskiej, seniorzy muszą czekać w gigantycznych kolejkach. Przykład z Dolnego Śląska. Na endoprotezoplastykę stawu biodrowego w Trzebnicy trzeba czekać dwa lata, a w Miliczu – pięć! Najbliższy termin na wizytę w poradni kardiologicznej we wrocławskim Dolmedzie to koniec marca przyszłego roku, a w poradni okulistycznej w Świdnicy – koniec stycznia 2017 roku.

Ponad pół miliona osób w Polsce czeka na operację usunięcia zaćmy i tylko bardzo nieliczni mogą pozwolić sobie na opłacenie zabiegu

Brakuje też oddziałów geriatrycznych. Gdyby było więcej geriatrów, radykalnie zmniejszyłyby się kolejki, a opieka byłaby kompletniejsza i bardziej kompetentna.

Leki darmowe czy „darmowe”?


Darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia to w dużej mierze tylko teoria. Zanim bowiem emeryt skorzysta z takiej możliwości musi zostać spełnionych szereg wymagań. Lek musi się znajdować się na ministerialnej liście „S”, być przepisany na wskazaną chorobę przez Ministerstwo Zdrowia, a recepta dotyczyć odpowiedniej wielkości opakowania.


Ponadto, zdaniem branży farmaceutycznej lista jest wciąż zbyt wąska i nie ma woli do jej rozszerzania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że receptę na darmowy lek może wypisać jedynie lekarz rodzinny, a nie specjalista, czyli np. geriatra, kardiolog lub reumatolog. To sprawia, że osoby starsze stoją w jeszcze dłuższych kolejkach wcale nie mając pewności, że niezbędny lek otrzymają.

Głodowa przyszłość emerytów.

Rząd postanowił jeszcze bardziej pogorszyć warunki życia emerytów w przyszłości już teraz obniżając wiek emerytalny.

Ta decyzja, jak w soczewce, skupia całą niekompetencję obecnej ekipy. Dziś połowa emerytów otrzymuje świadczenia w przedziale 1200-2000 złotych brutto. Po obniżeniu wieku emerytalnego to świadczenie będzie o 18 procent niższe dla mężczyzn i 43 procent niższe dla kobiet. To oznacza, że przyszli emeryci będą musieli żyć w głodowych warunkach.

System tego nie wytrzyma

Obniżenie wieku emerytalnego to również katastrofa dla całego systemu finansów publicznych.

Przyszłoroczna "dziura" w budżecie państwa ma wynieść 60 mld złotych, z czego aż 44 mld złotych to skutek dofinansowania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są świadczenia emerytalne.

A zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów, spadek wpływów (ćwierć miliona odchodzących na emeryturę przestanie płacić składki) i wzrost wydatków (przybędzie ćwierć miliona emerytów) oznacza łączne zwiększenie dziury w FUS o 8 miliardów złotych w pierwszym roku od obniżenia wieku emerytalnego. Później będzie już tylko gorzej, a koszty zaczną lawinowo rosnąć – w ciągu pierwszych czterech lat wyniosą 40 mld złotych.

Ekonomiści nie mają złudzeń – system tego nie wytrzyma i za 20 lat nie będzie środków na wypłatę emerytur, bo przecież nasze składki nie odkładają się obecnie w ZUS-ie na żadne konto, tylko są na bieżąco konsumowane przez emerytów. Nasz kraj czeka finansowa zapaść.

Kilka dni temu świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora. To dobra okazja, by dokonać oceny tego, jak seniorów traktuje obecny rząd. Wnioski są niestety mało optymistyczne, bo dla PiS potrzeby osób starszych priorytetem z całą pewnością nie są. A powinny być, bo zapewnienie godnego życia na emeryturze to również obowiązek każdego rządu bez względu na jego polityczną proweniencję!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...